Je úroveň dosaženého vzdělání úměrná inteligenci?
Vysokoškolské vzdělání, a s ním spojený titul je jakýmsi osvědčením toho, že jsme zvládli splnit náročné vědomostní zkoušky, a dosáhli dostatečného vzdělání v konkrétním oboru. Jaký má však diplom vliv na plat, a je vysokoškolsky vzdělaný člověk jasně chytřejší, než ten, který má pouze střední školu, či výuční list?
Záleží i na oboru a náročnosti školy
Diplom sám o sobě nic neznamená, když s jeho pomocí nezískáte povolání, které by vás bavilo, nebo vám přineslo vyšší plat. Je tedy rozdíl zda jste vystudovali medicínu, ve které najdete uplatnění, a i odpovídající platové ohodnocení, nebo filosofii, což vám pravděpodobně moc nepomůže. Některé školy jsou pak náročnější, a projdou jimi opravdu jen ti, kdo tvrdě dřou, a něco v hlavě mají, jiné dávají diplom téměř zadarmo. Ačkoliv si možná myslíte, že na to budoucí zaměstnavatel koukat nebude, může se stát, že z uchazečů vybere toho, který složil zkoušky na prestižnější škole, a s lepším hodnocením.
Je diplom jistotou vyššího příjmu?
Opět samozřejmě záleží na oboru, avšak najde se spousta vysokoškolsky vzdělaných lidí, jejichž plat je sotva dostačující, jelikož ve svém oboru zkrátka lépe placenou práci nesehnali, a zaměstnavatel si jejich vzdělání až tolik neváží. Přitom je spousta lidí se středoškolským vzděláním, či výučním listem, kterým se daří vydělávat velké peníze, a to ať už jako zaměstnancům, tak i jako podnikatelům.
Je vysoká škola znakem inteligence?
Ne. Spousta inteligentních lidí se na vysokou školu nehlásí, jelikož je učení nebaví, nebo si umí najít práci za dobré peníze i bez toho, a nepotřebují si nic dokazovat. Pak je tu i spousta lidí s průměrným intelektem, kteří titul mají, avšak tvrdě vydřený. To však neznamená, že vysokou školu může vystudovat každý. Pokud má člověk horší logické uvažování, musí být ochotný strávit více čas učením, a mnohem víc se snažit.