Zkuste to s tekutými tapetami
Také rádi experimentujete s cílem vytvářet lepší svět kolem vás? Možná, že jste i vy byli nadšeni z prvních papírových tapet, které jste pokládali před třiceti lety, ale časem vám začaly vadit ty viditelné konce jednotlivých pásů na zdi. Třeba vás napadlo, že struktura tapet je krásná, ale chtělo by to vytvořit povrch celistvý, beze spár a spojovacích prvků, abyste měli dojem, že jde o souvislou rovnou či zaoblenou stěnu.
Něco takového by vám mohly vyplnit tekuté tapety. Je to prášková směs přírodních materiálů, která se smíchá s vodou, a nanáší na zdivo špachtlemi, plastovou nebo kovovou či dřevěnou stěrkou anebo hladítkem a pracuje se s ní obdobně, jako s tmelem na sádrokarton nebo se štukem. Značnou výhodou je, že jde o zcela netoxický materiál, některé tekuté tapety pouze mohou být doplněny příměsí proti rozmnožování bakterií a tvorbě plísní. Základ tekutých tapet tvoří celulóza, do které se přidávají další složky, jako jsou bavlněná či hedvábná vlákna, kousky slídy, přírodní lepidla a vodou ředitelná přírodní barviva.
Snadná možnost oprav – když se vám někde zašpiní omítka nebo poškrábe a chcete ji opravit, s tekutými tapetami je to snazší, než s klasickou malbou nebo papírovou tapetou. Poškozené místo jednoduše překryjete novou vrstvou. U papírových tapet by to pokaždé bylo vidět a u nátěru musíte mít na případné opravy uschovanou tekutou malířskou barvu, a ta vám může po nějaké době začít plesnivět, zatímco tekutá tapeta je sypká a smíchá se s vodou až před samotnou aplikací.
Dlouho vám vydrží – životnost tekutých tapet Colortap je odhadována na zhruba deset let. Po celou tuto dobu nevyžadují žádnou údržbu a měly by vám dělat radost tak dlouho, dokud se sami nerozhodnete je strhnout a nahradit jinými, nebo zcela odlišným povrchem. Tekutou tapetu snadno odstraníte navlhčením a seškrábáním podobně, jako se to provádí se starými malířskými nátěry.