V práci se dá kolikrát domluvit na tom, že se chcete vzdělávat…

Jestliže je ta nejlepší věc, kterou můžete udělat, pak je to to, že se v práci domluvíte na tom, jestli byste mohli chodit do práce méně a mohli se vzdělávat. Je možné, že náš nadřízený bude z něčeho takového velice mile překvapen, protože si i on sám myslí, že by vám mohlo vzdělání prospět. U některých firem není problém něco takového zařídit a to například tak, že budete mívat 4 denní pracovní týden a zbytek týdne se můžete věnovat studiu. Člověk ale musí počítat s tím, že je možné, že se mu bude práce kupit a bude mít navíc menší plat, protože bude v dané firmě mnohem méně času, než býval.

 

pracující lidé

 

Rozhodně to ale za to stojí a pokud je dané vzdělávání například na čtvrt nebo půl roku, pak se dá něco takového zvládnout. Uvidíte, že vám něco takového může ve spoustě věcí pomoci.

Je ale pravda, že hodně záleží na tom, jestli se člověk rozhodne jen pro kurz nebo přímo pro školu. V případě školy by něco takového mohlo trvat i několik let a je potřeba s tím počítat. Ne všichni si ale po několik let mohou dovolit menší plat, takže je dobré něco takového zvážit. Kolikrát ale člověku úplně stačí nějaký ten kurz, kde se toho mnohdy naučíte dokonce mnohem více, než kdybyste chodili několik let do školy.

 

pracující žena

 

Určitě zkuste zajít za vaším nadřízeným a říct mu, že chcete udělat změnu a že se chcete začít vzdělávat a to už jen z toho důvodu, že máte pocit, že vám to nejde v práci natolik, nakolik by bylo potřeba, protože máte v určitých věcech například mezery, které byste potřebovali zaplnit.

 

Uvidíte, že takové vzdělávání vám může v mnohých věcech opravdu pomoci, protože to člověku poskytne celou řadu velice zajímavých informací.

 

Je rozhodně obdivuhodné, pokud se někdo vrátí ke vzdělávání a rozhodně na tom není nic, za co by se měl člověk stydět, protože jen díky tomu se budete moct posunout zase o něco dále, což je jen a jen dobře.

Co musí zvládat dítě před nástupem do první třídy? Máte ho začít sami učit?

Čeká vaše dítě nástup do první třídy a vy nevíte, co všechno by už mělo zvládat? Bojíte se toho, že spolužáci budou vědět všechno dřív? Kdy dítě co naučit? 

Co musí zvládat dítě před nástupem do první třídy? Máte ho začít sami učit? 

Nástup do první třídy je obrovským milníkem v životě nejen dítěte ale i jeho rodiče. No, a zatímco dítě se většinou hodně těší na něco nového, rodiče, kteří už chápou, co se bude dít, jsou obvykle nervózní. Nastává totiž i otázka, co všechno by dítě mělo umět, zda ho vůbec vezmou, jestli bude stačit svým spolužákům a tempu učení ve třídě. Máte to stejně? Bojíte se, jak to vaše dítě zvládne a je dobré pustit se do vzdělávání dítěte ještě před nástupem do školy? 

děti ve škole

Dejte na rady učitelky 

Každé dítě, které čeká nástup do první třídy, musí chodit alespoň rok do školky, je totiž předškolákem a tak je i školka pro něj povinná. To je výhoda, protože ve školce je už dítě obeznamováno pomalu s tím, co by mělo umět, než nastoupí do školy. Navíc není nic jednodušší, než se zeptat právě učitelky v mateřské škole na to, jak to vaše dítě zvládá. Vy sami ale nejlépe doma zpozorujete, jak je vaše dítě šikovné. Základy, které jsou potřebné pro nástup do školy, totiž děti obvykle zvládají ještě mnohem dříve. Patří sem rozeznávání barev, poznávání číslic a postupné počítání do deseti, dítě by se mělo umět podepsat, mělo by vědět, jak se jmenuje, kde bydlí a kolik mu je let. Tohle děti ve školce už opravdu zvládají, a pokud ne, je to samozřejmě na samotných rodičích. 

školní tabule

Strach je zbytečný 

Strach rodičů před nástupem do první třídy je samozřejmě oprávněný ale tak trochu zbytečný. Pokud máte pocit, že to dítě ještě nezvládne, můžete mu dát odklad a to školy ho poslat až za rok, ale to by se mělo dít jen v nejnutnějších případech. Místo toho si zkuste doma sami zahrát na školu. Jistě si vzpomínáte na své dětství a na školu si každé dítě hraje rádo. Jako rodič se můžete zapojit a zjistit, jak si dítě v jednotlivých disciplínách povede. Poslouží vám k tomu i nejrůznější cvičné sešity a knížky určené pro předškolní děti. 

Pokud můžete, snažte se ale dítě doma vzdělávat pozvolna ale pravidelně. Hodně mu to v prvních týdnech ve škole pomůže. 

Je úroveň dosaženého vzdělání úměrná inteligenci?

Vysokoškolské vzdělání, a s ním spojený titul je jakýmsi osvědčením toho, že jsme zvládli splnit náročné vědomostní zkoušky, a dosáhli dostatečného vzdělání v konkrétním oboru. Jaký má však diplom vliv na plat, a je vysokoškolsky vzdělaný člověk jasně chytřejší, než ten, který má pouze střední školu, či výuční list?

házení čapek

Záleží i na oboru a náročnosti školy

Diplom sám o sobě nic neznamená, když s jeho pomocí nezískáte povolání, které by vás bavilo, nebo vám přineslo vyšší plat. Je tedy rozdíl zda jste vystudovali medicínu, ve které najdete uplatnění, a i odpovídající platové ohodnocení, nebo filosofii, což vám pravděpodobně moc nepomůže. Některé školy jsou pak náročnější, a projdou jimi opravdu jen ti, kdo tvrdě dřou, a něco v hlavě mají, jiné dávají diplom téměř zadarmo. Ačkoliv si možná myslíte, že na to budoucí zaměstnavatel koukat nebude, může se stát, že z uchazečů vybere toho, který složil zkoušky na prestižnější škole, a s lepším hodnocením.

Je diplom jistotou vyššího příjmu?

Opět samozřejmě záleží na oboru, avšak najde se spousta vysokoškolsky vzdělaných lidí, jejichž plat je sotva dostačující, jelikož ve svém oboru zkrátka lépe placenou práci nesehnali, a zaměstnavatel si jejich vzdělání až tolik neváží. Přitom je spousta lidí se středoškolským vzděláním, či výučním listem, kterým se daří vydělávat velké peníze, a to ať už jako zaměstnancům, tak i jako podnikatelům.

kámen s diplomem

Je vysoká škola znakem inteligence?

Ne. Spousta inteligentních lidí se na vysokou školu nehlásí, jelikož je učení nebaví, nebo si umí najít práci za dobré peníze i bez toho, a nepotřebují si nic dokazovat. Pak je tu i spousta lidí s průměrným intelektem, kteří titul mají, avšak tvrdě vydřený. To však neznamená, že vysokou školu může vystudovat každý. Pokud má člověk horší logické uvažování, musí být ochotný strávit více čas učením, a mnohem víc se snažit.

Vzdělávací mimoškolní aktivity pro vaše děti

Vy jste v práci, děti přicházejí domů, kde není ani živé duše. Jak lákavá příležitost je televize a počítač. Není nic snadnějšího, než se usadit a hrát si či se dívat na seriály či filmy. Proč si dělat úkoly? Proč se učit? Když už děti mají tolik volného času, kdy se neučí, zamyslete se nad tím, zda by nebylo vhodné přihlásit je do nějakého zájmového kroužku.
Dětské kroužky
Nedělejte to za jejich zády. Vy tam chodit nebudete, děti ale ano. Když jsou k něčemu doslova donuceni, dělají to s odporem. I kdyby je to jindy i bavilo, při nátlaku od rodičů začnou stávkovat a vše bojkotovat. Promluvte si s nimi a vysvětlete jim, že ten čas, než přijdete domů, budou trávit aspoň někdy v nějakém kroužku. Sežeňte si nabídku různých domů pro děti a mládež, škol či jiných institucí a organizací. Tu předložte své ratolesti a nechte je, aby si vybrali sami.
Ano, je to v tu chvíli částečně jejich volba a máte zaručeno, že se budou v kolektivu dětí věnovat něčemu jinému, než sezení u počítače kdesi v pokoji. Nejen, že je to bude bavit, ale také se něčemu přiučí. A když je to náhodou bavit přestane? Nenechávejte dítě opět doma s takovými lákadly. Nabídky bývají bohaté. Ať si vybere jiné zájmy.
Dětské kamarádství
Myslíte si, že v okolí takové příležitosti nejsou? Nenechte se zmýlit. Stačí se trochu porozhlédnout. I vesnice mívají dětské dobrovolné hasiče, stále existuje organizace s názvem Sokol, kde už neprobíhá pouze jen cvičení, ale také třeba stolní tenis či dokonce závody autíček na dálkové ovládání. Hlavní je, že je dítě v kolektivu stejně starých či starších dětí.
Nenechte se přemluvit argumenty, že kamarády má přeci ve škole a to stačí. Že se s nimi baví po síti a že je to stejné, jako by byl někde venku s partou. Není to tak. Nepolevte ve svém požadavku, aby dítě navštěvovalo podobné skupiny. Sami uvidíte, že je to bude bavit.