Deprese je jakýsi pocit beznaděje, smutku, kdy nemáme v podstatě náladu na nic. Vše je pro nás šedivé a trvá to dlouhodoběji, některým se tyto pocity vrací. Můžeme se pokusit to nějak vydržet, ale nevede to k naplněnému životu.
I když máte vyčerpaný mozek, cítíte, jakoby váš mozek byl jaderná pustina, je třeba nakoupit potraviny, zaplatit účty. Očekává se od vás, že se budete chovat jako dospělý člověk.
Zde je několik tipů, jak se s chronickou depresí vypořádat a znovu začít žít kvalitně a spokojeně.
-
Přestaňte vzdorovat a začněte přijímat
Samozřejmě, že je těžké si uvědomit, že deprese může být součástí našeho života, přitom je přirozené chtít, aby ten nepříjemný pocit zmizel. Navíc žijeme ve společnosti, kde se vyžaduje soběstačnost a sebezdokonalování. Láká nás myšlenka, že když budeme tvrdě pracovat a budeme dostatečně pozitivní, svou depresi překonáme. Dovolím si citovat Karla Junga: „čemu se nejvíc bráníte, to přetrvá.“ Když brečíte, cítíte se vyčerpání, zkuste to přijmout, řekněte si: „Ano, jsem v depresi, ale není to moje chyba. Byl/a jsem před ní a přežil/a jsem, není důvod k panice.“
-
Přejmenujte svou depresi
Dostáváme se k bodu, kdy jste depresi přijali jako svého společníka, naučte se žít v harmonii s ní. Jednou z mých oblíbených terapeutických technik je depresi jinak pojmenovat. Třeba na „melancholický temperament. To je fantazie! A nebo zkuste své depresi dát lidské jméno. Třeba Karel nebo Lenka. Nebo si zkuste svou depresi představit jako chřipku. Sice to není příjemné, ale není to neočekávatelné.
Zkuste pojmenovat depresi různými jmény a najděte tak jméno, které vám nejvíce vyhovuje.
-
Změňte svoji depresi
Soustřeďte svou energii na péči o sebe. Pokud se cítíte vyčerpáni, poslední věci, které chcete udělat je, osprchovat se, uvařit si. Tyto věci se zdají bezvýznamné, tak proč se trápit? Ale je pravda, že pocit smradu či dehydratace nikdy nikomu nepomohly. Musíte být strategičtí, jak vynakládáte svou fyzickou a emoční energii. Snižte svá očekávání na úplné minimum, soustřeďte se na základní životní úkoly. Když vstaneš z postele, obleč si nové pyžamo, dej si cerálie, napij se sklenici vody. Jde ti to skvěle! No a pokud si vyčistíš zuby, osprchuješ se a půjdeš do práce, je to absolutní plus!
Nastavte si časovač na pět minut a zkuste se během těch pěti minut věnovat úklidu svého bytu. Třeba utřít prach, vyluxovat, umýt nádobí. Závoďte s časem! Tak zjistíte, co stihnete za pět minut. Moje tchýně to nazývá Tornado Clean Up- Tornádo uklízí. Tahle hra je v podstatě užitečná, vlastně zjistíte, co vše jste schopni vykonat během pěti minut. A pět minut něco tvořit určitě zvládnete, že ano?
-
Nadále dělejte to, díky čemu se cítíte dobře, i když momentálně tomu tak není
Ohledně deprese je problém, kdy ztrácíte veškerou radost, jakoby pocit štěstí a radosti někdo vysál z vašeho těla. Existuje ale účinná věc. Nazývá se to behaviorální aktivace. To znamená, že sami sebe přesvědčíte, že se budete věnovat zdravým a příjemným aktivitám. Věnujete se jim, ačkoli cítíte depresi. Ano, to poslední je, že se budete věnovat něčemu, co vám kdysi dělalo radost a tak se tomu přestanete věnovat, to vás ale hodí do ještě větší deprese. Protože deprese může způsobovat to, že se vyhýbáme věcem, díky kterým bychom se mohli cítit lépe. Je to pro nás zdrcující dělat něco, co nám dříve dělalo radost a nyní nikoli. Tak se začneme vyhýbat svým přátelům a známým. Přestaneme s nimi komunikovat, nezvedáme jim telefon, nereagujeme na jejich zprávy. Přátele se cítí zmateni, pak dojdou k názoru, že nemáte o ně zájem. Přestanou se vám ozývat a vy jste více sociálně izolovaní.
Zkuste si vybavit věci, které vám dělaly příjemně. Vytyčte si dosažitelný cíl, jako je třeba popovídání si s přáteli, káva. Zkuste se daným aktivitám věnovat několikrát týdně, i když byste zůstali raději doma pod peřinou a plakali. Čím více se těmto příjemným činnostem budete věnovat, tím vám bude příjemněji.
5. Zajistěte, aby deprese nenalehla na vás
Skvěle. Nejedli jste se, napili, měli jste zdravotní procházku. Nyní máte touhu opět se zhroutit do deprese. Zkuste se naučit emociální jiu-jitsu. Nebojujte se svou depresí, zkuste směřovat nízkou energii deprese do zdravé aktivity.
Máte chuť plakat celé dva dny? Fajn. Ukliďte si pokoj a udělejte si filmový maraton s dojemnými filmy.
Nemáte hlad a jen chcete zmrzlinu? No super! Zajděte si do obchodu pro svou oblíbenou zmrzlinu a snězte ji. Není to deprese, je to gastronomie!
Veškeré své depresivní nálady směřujte k činnostem, které by pro vás mohly být zábavné, pokud sníme ve velkém.
6. Když potřebujete pomoct, buďte k sobě upřímní
Zasekli jste se v depresi, nad hlavou máte pomyslný černý mrak. Procvičujte své schopnosti, je to něco jako deštník či pláštěnka. Buďte k sobě laskaví. Poznáte, že se s depresí dá vyrovnat.
Ale ačkoli jste si zvykli na depresi, zvýšilo se vám sebevědomí, neznamená, že deprese není bolestivá. Buďte k sobě upřímní, když potřebujete pomoct. Jsou to dva týdny, co spíte dvanáct hodin denně a neustále posloucháte to samé album od Sufjana Stevense. Znovu a znovu. Vraťte se k terapii, domluvte se na konzultaci s odborníkem (psychologem, psychiatrem), který vám předepíše léky, je- li to relevantní. Není to selhání. Je to schopnost rozpoznat, kdy potřebujete podporu od dalšího člověka, který vám pomůže. Nejste v tom sami!