Budoucnost smartphonů
K průlomu v popularitě smartphonů bezpochyby došlo po odhalení prvního iPhonu. Ihned trh zahltily laciné klony slavné značky, nicméně ostatní společnosti brzy přišly se stejně propracovanými produkty. Vystředilo se několik silných výrobců a během desetiletí smartphony i díky soupeření prošly nezastavitelným vývojem.
Velké změny oproti prvním návrhům už dokonce nastaly. Dříve Samsung propagoval zahnutý displej, který působí velmi přitažlivě. A v kombinaci s tím, že z telefonu kompletně zmizel rámeček, se mu podařilo nastolit nový trend letošního roku. Brzy vyšel i iPhone X, mobil s revolučním designem – a bez rámečku. Opět se na trh dostaly desítky klonů neznámých značek. Další neodmyslitelnou vychytávkou jsou už dnes čtečky otisků prstů. Uživatel prostě přiloží prst a zařízení se odemkne. Odpadá tak otravné zadávání hesla. Ostatně, nový iPhone X a Samsung Galaxy S8 už uživatele pozná podle obličeje.
Zní to jednoduše, ale je v tom daleko více. Technologie rozpoznání obličeje funguje i pro účely komunikace. Apple v novém iPhonu přišel s AR emojis, což jsou postavičky, které můžeme animovat vlastním mluvením. Další vývoj naznačuje také zvýšené množství velmi citlivých fotoaparátů. Někteří předpovídají, že v nových telefonech jich bude až devět.
Velký technologický pokrok nastane, až bude stoprocentně vyřešeno bezdrátové nabíjení. Tato technologie už funguje, ale nevyužívá se zatím primárně, protože není zcela vyladěná.
Do budoucna se počítá také s větší rolí virtuálních asistentů. V iPhonech sídlí populární asistentka Siri, v produktech Samsungu například Bixby a Microsoft stvořil Cortanu. Ovládají se pomocí hlasu a mohou nám pomoct v různých situacích. Ale představte si, že by se tito asistenci v podstatě začlenili do našich životů. Doporučovali by nám vhodnou snídani pro dietu, pomáhali s úkoly do školy nebo práce, povídali si s námi. Ale nejen to – řídili by naši inteligentní domácnost tak, abychom se cítili co nejpohodlněji. Časem by se virtuální asistenti učili z našeho chování. Mohli by zas také převzít řízení, kdybychom se ztratili, zavolat doktora v případě nouze a mnohé další.
Obvyklými by se v budoucnu měly stát i holografické projekce. Smartphone nám přenese obraz videa na stěnu či libovolnou plochu. Také displeje smartphonů doznají změn. Mluví se o regenerujícím se displeji, jenž by sám opravoval škrábance (na tomto pracovali už chemici z Kalifornské univerzity).
Co z toho plyne? V budoucnu se smartphony plně začlení do našich životů díky inteligentním virtuálním asistentům, kteří se nám budou přizpůsobovat na míru. Vyladí se technické nedokonalosti nabíjení a křehkosti displejů. Výkon se navýší do takové míry, že už nebude potřeba dalších počítačů. Nakolik tyto predikce vyjdou, si musíme počkat. Ale jisté je, že to nebude dlouho trvat.